Refah Kapısı yaralılar için açıldı

Mısır, Refah Sınır Kapısı’nı, Gazze’deki yaralıların tahliyesi için açtı. Abluka altındaki Gazze sınırında bulunan Refah Sınır Kapısı, İsrail saldırıları nedeniyle bölgedeki ağır yaralıların Mısır’a geçişi için açıldı. Gazze’deki ağır yaralı Filistinlilerin, tedavi edilmek üzere Mısır’a nakline başlandı. Refah Sınır Kapısı Medya Direktörü Vail Ebu Muhsin, Mısır’a 81 yaralı Filistinlinin nakledileceğini açıkladı. Mısır’ın Kahire Haberler (Al-QAhera News) kanalı 40 ambulansın, Gazze’deki ağır yaralıların, Mısır’da tedavi edilmek üzere hastanelere taşınması için Refah Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptığını duyurdu.

HASTANELERİ BOŞALTIP DAHA FAZLA VURACAK

Gazze’yi kan gölüne çeviren İsrail, işlediği savaş suçlarına karşı tepkileri hafifletmeye çalışıyor. Gazze Şeridi’ndeki hastaneleri “Hamas ve İslami Cihad” merkezi olarak gördüklerini belirten İsrail UIusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi, Filistinli yaralıların Mısır sınırında kurulan sahra hastanelerine veya denizde demirleyecek üçüncü ülkelerin gemilerine nakledilebileceğini söyledi. Bu açıklama, insani sebeplerle değil, işgalin bir parçası olarak değerlendirildi. İsrail ordusu daha önce de Gazze’de yerinden edilen 1,4 milyon kişiden onbinlercesi için sığınma merkezine dönüşmüş hastanelerin tahliye edilmemesi halinde ordunun hedefi olabileceği tehdidini yöneltmişti.

20 YARDIM TIR’I DAHA GAZZE’DE

Bölgedeki yabancılar da Refah Sınır Kapısı’ndan geçiş yapmaya başladı. İsrail saldırılarının sürdüğü Gazze Şeridi’ndeki yabancı ve çifte vatandaşlık sahibi 450 Filistinli, dün açılan Refah Sınır Kapısı’ndan Mısır’a geçti. Abluka altındaki bölgeye insani yardım malzemesi taşımak üzere Mısır’da bekleyen bazı TIR’lar da dün Refah Sınır Kapısı’nın açılmasıyla Gazze’ye geçti. 20 yardım TIR’ı daha Gazze’ye ulaştı. Son bir haftada Gazze’ye geçen yardım TIR’ı sayısı 237 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir