Katar’dan Gazzelilere 50 milyon dolar insani yardım

Katar, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi sakinlerine, 50 milyon dolar insani yardım sağlamayı taahhüt etti.

Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yardım kararının, Gazze’de yerinden edilen Filistinlilerin şartlarını iyileştirmeye yönelik çözümler kapsamında alındığı belirtildi.

FİLİSTİNLİ GENÇLERE BURS

Açıklamada, Katar’daki eğitim vakıfları aracılığıyla 100 Filistinli gence eğitim bursu verileceği aktarıldı.

1948’den bu yana topraklarından edilen 5,9 milyondan fazla Filistinli mültecinin acılarına “adil, kalıcı ve kapsamlı” bir çözüm bulunması gerektiği çağrısında bulunulan açıklamada, Gazze’de yerinden edilen Filistinliler için 50 milyon dolar yardım yapılacağı vurgulandı.

“İsrail’in işgalci bir güç olduğu” hatırlatılan açıklamada, “işgalci güçlerin, işgale maruz kalan sivil halkın korunmasını, refahını ve insan haklarını sağlamakla yükümlü olduğu” ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, “Gazze’deki sivil nüfusa ve çocuklara karşı yürütülen mevcut savaşın, uluslararası hukukun ve insan hakları hukukunun ihlali anlamına geldiği” kaydedildi.

Katar Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan son bilgilere göre, Katar, Gazze’ye yaklaşık 1500 ton tıbbi yardım, gıda malzemesi ve sahra hastanesi sağladı.

Katar, Gazze Şeridi’nde 7 gün süren ve aralık ayı başında sona eren, İsrail ile Filistinli gruplar arasında esir değişiminin gerçekleştiği geçici “insani aranın” sağlanmasında, Mısır ve ABD’nin yanı sıra kilit rol oynamıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir